Sport - Scris de , Tuesday, 12 October 2010 19:50 - 0 comentarii

Echipa de tineret a României a ratat calificarea la Euro 2011

Scorul în tur fusese 1-2, România – Anglia, astfel încât egalul de azi nu a fost suficient pentru calificare. Ai noștri au dominat returul cu Anglia, de la Botoşani, dar n-au putut înscrie, transmite Realitatea TV. Puştii lui Săndoi au început tare şi Sburlea l-a întins serios pe Fielding, încă din primul minut. Românii au continuat să domine, iar englezii au ripostat doar pe contraatac, aşa cum s-a întâmplat în minutul 16, când Lung a parat şutul lui Sturridge. În minutul 37, Torje a şutat înşelător, Fielding a respins în faţă, iar Marius Alexe a reluat mult peste poartă.

Românii au presat şi în repriza secundă, însă fără eficienţă pe tabela de scor. Partida s-a încheiat cu 0-0.

Componenţa formaţiilor:

România: S. Lung jr. – Rîpă, V. Găman, Papp, Bărboianu – Gardoş – Torje, Bicfalvi, Sburlea, Hora – Alexe. Antrenor: Emil Săndoi.

Anglia: Fielding – Mancienne, Smalling, Jones, Bertrand – Henderson, Muamba – Cleverley, Sturridge, Rose – Welbeck. Antrenor: Stuart Pearce.