Divertisment - Scris de Newzilla, Friday, 15 October 2010 17:03 - 0 comentarii
Ce poţi face cu un miliard de dolari? O căsuţă…
Un om de afaceri indian a construit cea mai scumpă casă din lume. Cum arată imobilul evaluat la un miliard de dolari? Are trei heliporturi, propriul turn de control aerian, o parcare cu şase etaje, o grădină verticală pe patru etaje, un cinematograf, studiouri de dans, piscine, saloane, fitness şi 600 de angajaţi, relatează Sydney Morning Herald. Şi cum toate acestea nu ar fi de ajuns, clădirea oferă rezidenţilor o vedere panoramică a Mumbaiului şi a Mării Arabice.
Cea mai scumpă casă din lume are şi o denumire: se numeşte Antilia, după o insulă din Oceanul Indian. Sau „casa din cer”, cum a fost supranumită de presă. Construcţia locuinţei de 173 de metri şi 27 de etaje a durat şapte ani şi l-a făcut pe indian să scoată din buzunar circa 77 de milioane de dolari.
Conceptul locuinţei a fost influenţat de Vaastu, o fostă credinţă indiană asemănătoare Feng Shu-ului chinezesc. Şi cum siguranţa este cea mai importantă, clădirea a fost construită să suporte explozii de tip militar şi un cutremur cu magnitudinea 8, potrivit presei indiene.
Clădirea se remarcă şi prin unicitate. Fiecare etaj este de două ori mai înalt decât unul obişnuit şi niciun etaj şi nicio cameră nu sunt la fel.
Proprietarul, Mukesh Ambani, care urmează să se mute în casă cu soţia sa şi cei trei copii, este al patrulea cel mai bogat om din lume. Averea lui este estimată la 27 miliarde de dolari. Specialiştii Forbes îl văd ajuns însă pe locul întâi în 2014. Printre afacerile indianului se numără Reliance Industries, cea mai mare companie din sectorul privat al ţării, care are afaceri în domeniul petrolului, gazelor, textilelor, retail şi telecomunicaţii. Ambani este, de asemenea, proprietarul echipei de crichet Mumbai Indians, care face parte din liga primelor 20 de echipe indiene.
Familia Ambani va locui propriu-zis la ultimele patru etaje ale clădirii, ocupând o suprafaţă de 37.000 de metri pătraţi.
Pe 28 septembrie, va avea loc petrecerea de inaugurare a clădirii. La eveniment vor participa personalităţi din elita Indiei, inclusiv premierul Manmohan Singh şi vedeta de crichet Sachin Tendulkar.
TOP CASE SCUMPE CASE DIN ÎNTREAGA LUME
1.Casa Antilia, Mukesh Ambani – un miliard de dolari
2.Villa La Leopolda – circa 524 de milioane de dolari
A fost construită pe riviera franceză în 1902 de regele Leopold al II-lea al Belgiei. În prezent, este deţinută de un miliardar rus.
3. Castelul Hearst, California – 165 milioane de dolari
A fost numit după fostul său proprietar, mogulul media William Randolph Hearst. Are 29 de dormitoare şi trei piscine. În prezent, este de vânzare pentru 70 de milioane de dolari, după ce actualul proprietar a cerut declararea falimentului.
4. Casă din Hyde Park, Londra – 126 milioane dolari
Casa are şase dormitoare, ferestre antiglonţ, cameră de refugiu şi sistem de securitate care poate fi recunoscut pe plăcuţele de înmatriculare ale maşinilor din parcul propriu. Proprietarii vor fi păziţi de gărzi de securitate antrenate de SAS (forţele speciale britanice) şi vor fi serviţi de personalul hotelului Mandarin Oriental, cu care se învecinează proprietatea.
- Cum au modelat alegerile din SUA performanța pieței în istoria modernă
- Cum să acționezi în condiții dificile de piață: sfaturi de la Saxo Bank
- Furtuna perfectă lovește piața: ce urmează
- Surpriză în clasamentul celor mai vândute mașini electrice online în România!
- Impactul TollRO asupra companiilor de logistică: o analiză Eurowag
- Eurowag lansează o rețea selectivă: „Eurowag Prime Network”, 70 de stații de alimentare cu carburanți situate pe coridoarele centrale de transport din Europa
- Portofoliul dumneavoastră de investiții poate face față noilor provocări geopolitice?
- Perspectiva Saxo pentru T2 „2024: Anul irosit”
- Taxa europeană, deja în Slovacia
- Femeile și investițiile: avem nevoie de o demistificare, pentru șanse mai mari pentru femei
- Saxo Bank anunță rezultatele pe 2023
Divertisment - Feb 22, 2023 11:08 - 0 comentarii
FilmBox+ lansează „canalele inteligente”!
Mai multe în secţiunea Divertisment
- „Iubirea mea a rămas la Marea Egee” – un nou serial transmis de Dizi Channel în România!
- „Domnul Mayfair” – un nou serial original FilmBox va începe pe 1 octombrie în România!
- Serviciile Film1 vor fi preluate de SPI International atât pe canalele analog, cât și în digital
- The Young Pope, pe FilmBox Premium!
- Producții europene de succes, în martie, la FilmBox
Tehnologie şi ştiinţă - May 31, 2022 10:56 - 0 comentarii
Vânzătorii de mașini second hand promit frecvent echipamente și dotări pe care mașinile nu le au. Iată cele mai întâlnite exemple
Mai multe în secţiunea Tehnologie şi ştiinţă
- „Mașinile Bitcoin”: 5 modele de mașini rulate cărora le-a crescut semnificativ prețul în ultimii ani 
- Parteneriatele și colaborarea deschid calea către experiențe mai bune ale clienților
- Rockwell Automation oferă noi instrumente pentru analiza imediată a aparaturii și pentru colaborare la nivelul platformelor de producție
- Care sunt cele mai bune practici pentru securitatea industrială?
- Rockwell Automation oferă cele mai bune practici pentru managementul riscului
Ultima oră - Apr 25, 2024 11:16 - 0 comentarii
Portofoliul dumneavoastră de investiții poate face față noilor provocări geopolitice?
Mai multe în secţiunea Ultima oră
- Unitatea de bord a Eurowag oferă acum servicii europene de taxare electronică în Spania și Portugalia
- Un nou jucător pe piață: Cebia verifică istoricul mașinilor rulate
- Redeschiderea economiilor și China aduc moderația în tranzacționarea acțiunilor din industria de gaming
- Povestea unui miracol în vremea pandemiei, la ACIBADEM
- ACIBADEM lucrează la 6 studii medicale pentru COVID-19, inclusiv găsirea unui vaccin și a unui tratament eficient care folosește anticorpii celor infectați și vindecați