Ultima oră - Scris de , Monday, 11 October 2010 9:14 - 0 comentarii

Catastrofa ecologică din Ungaria s-ar putea extinde

O echipă civilă de şapte experţi se află deja în Ungaria, informează BBC. Trimişii special vor lucra atât pentru limitarea efectelor catastrofei, cât şi pentru evaluarea cât mai corectă a felului în care evoluează situaţia. 7 persoane au murit, 150 au fost rănite şi întinse suprafeţe de teren au fost afectate din cauza catastrofei ecologice din Ajka, vestul Ungariei.

700.000 metri cubi de substanţe toxice – reziduuri rezultate din obţinerea oxidului de aluminiu – au curs dintr-un rezervor de la Ajka. Cercetările arată că o nouă deversare este foarte probabilă: există crăpături şi în al doilea rezervor. Pentru moment, autorităţile ungare au dispus ridicarea unor ziduri de protecţie la care lucrează mii de muncitori cu sute de utilaje.

Echipa de experţi europeni sosită la cererea Budapestei încearcă să evalueze consecinţele tonelor de nămol toxic care s-au întins pe o suprafaţă de 40 de kilometri pătraţi. Compania responsabilă va suporta o amendă estimată la 80 de milioane de euro.

Substanţele toxice au ajuns joia trecută în Dunăre, însă experţii în probleme de mediu de la Budapesta au declarat că nu este niciun pericol, iar PH-ul apei este “normal”.



Comentariile sunt inchise.

Ultima oră - Jun 29, 2025 17:00 - 0 comentarii

Podul de la Brăila, deschis complet după doi ani de așteptare și cinci reasfaltări

Mai multe în secţiunea Ultima oră


Sport - Jun 30, 2025 14:04 - 0 comentarii

Turneul ATP „Ion Țiriac Challenger” debutează la Brașov

Mai multe în secţiunea Sport


Social - Jun 30, 2025 13:45 - 0 comentarii

Rata de promovare la BAC 2025: +2,2% după contestații, un record în ultimii 15 ani

Mai multe în secţiunea Social


new