Economic - Scris de Newzilla, Thursday, 14 October 2010 11:48 - 0 comentarii
Puţini, dar bogaţi…
0,5 la sută din populaţia lumii controlează 35,5 procente din bogăţia globală. Este concluzia unui studiu al băncii Crédit Suisse, potrivit căruia averea cumulată a milionarilor planetei este evaluată la aproape 69.200 de miliarde de dolari, echivalentul a 50.228 de miliarde de euro.
Sunt în jur de 24 de milioane de milionari în întreaga lume care controlează împreună 69 de mii 200 de miliarde de dolari. Potrivit experţilor Crédit Suisse, citaţi de cotidianul economic francez la Tribune, 9% dintre aceştia trăiesc în Franţa: 2,2 milioane, adică, mai mulţi decât în Italia, care găzduieşte 6% din bogătaşii planetei, şi decât în Marea Britanie şi Germania, unde trăiesc 5%.
Statele Unite ocupă, cu 9,94 de milioane de indivizi, echivalentul a 41 de procente, prima poziţie în topul “populaţiei mondiale de milionari”. În China trăiesc 3% din milionarii lumii, iar în Canada 4 procente. Studiul Credit Suisse prezintă şi un clasament al statelor după Produsul Intern Brut pe cap de locuitor, unde Franţa, cu 56.052 dolari, stă mai bine decât Japonia, cu 50.414 şi Marea Britanie cu 46.857 de dolari, dar este depăşită de Statele Unite, care au un PIB per capita de 65.593 de dolari.
Elveţia rămâne, potrivit studiului Credit Suisse, ţara cea mai bogată din lume cu 88.590 de dolari pe locuitor. Deşi este a doua mare putere economică a lumii, China se situează undeva spre coada plutonului, cu un PIB pe capita de 5.535 de dolari.
- De ce e bine să cumperi iarna o mașină?
- Analiză mărfuri: aurul ia o pauză; cafeaua urcă iar petrolul se pregătește de creștere
- Cebia: verificați ce cumpărați – una din cinci mașini rulate aduse din Germania… nu e din Germania!
- Cebia avertizează: aveți grijă la site-urile false!
- Eurowag și-a modernizat portalul pentru clienți
- 5 sfaturi înainte de a cumpăra o mașină rulată: ce și cum să verificați vehiculul privind datele sale reale
- Cancerul la copii: cele mai frecvente tipuri, explicate de un medic cu peste 2.000 de pacienți tratați
- Cum ajută Eurowag companiile să facă față complexității taxelor rutiere
- „Iubirea mea a rămas la Marea Egee” – un nou serial transmis de Dizi Channel în România!
- Emma Copland noul Director HR al Eurowag
- „Domnul Mayfair” – un nou serial original FilmBox va începe pe 1 octombrie în România!
Ultima oră - Sep 14, 2022 10:07 - 0 comentarii
Un nou jucător pe piață: Cebia verifică istoricul mașinilor rulate
Mai multe în secţiunea Ultima oră
- Redeschiderea economiilor și China aduc moderația în tranzacționarea acțiunilor din industria de gaming
- Povestea unui miracol în vremea pandemiei, la ACIBADEM
- ACIBADEM lucrează la 6 studii medicale pentru COVID-19, inclusiv găsirea unui vaccin și a unui tratament eficient care folosește anticorpii celor infectați și vindecați
- Medicina nucleară: ce rol are în oncologie și de ce excelează ACIBADEM în acest domeniu
- Gheorghe Hagi semnează cu Galatasaray!
Timp liber - Jun 17, 2022 10:37 - 0 comentarii
5 mașini de familie sub 20.000 de euro – ignorate pe nedrept!
Mai multe în secţiunea Timp liber
- Jean-Christophe Rufin, dublu câștigător al Premiului Goncourt, vine în România!
- Dragostea, în… campanie! Un tânăr din Orientul Mijlociu își caută jumătatea în România printr-o campanie inedită de PR
- Fiica lui Sting, la Bucureşti
- Festival online de film cu acces gratuit
- Benzi desenate la Bucureşti
Sport - Oct 21, 2010 8:59 - 0 comentarii
Rezultatele UEFA Champions League
Mai multe în secţiunea Sport
- România, locul 4 la C.M. de gimnastică feminină
- Mircea Lucescu în topul celor mai buni atrenori din ultimii 10 ani
- CFR Cluj s-a învins singură!
- Bayern Munchen – CFR Cluj, în Liga Campionilor
- Ion Crăciunescu, printre cei mai buni arbitri din ultimii 25 de ani